Jak szybko postępuje rozwój technologiczny?

W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko jest dostępne na pstryknięcie palcami, postęp w technologii odgrywa dużą rolę w ułatwianiu nam życia.  Od zwykłego zapytania Siri o przepis na ciasteczka z solą morską do bardziej złożonych nauk, takich jak terapia genowa, klonowanie i tworzenie GMO, wszystko to jest możliwe dzięki względnej poprawie naszej technologii. Przeszliśmy długą drogę od epoki kamienia łupanego, gdzie nasi przodkowie musieli tworzyć wszystko od podstaw. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak szybko rozwija się technologia, czytaj dalej.

Jak szybko rozwija się technologia?

Z każdą sekundą spędzoną na Ziemi technologia rozwija się szybciej niż moglibyśmy to wszystko prześledzić. Choć praktycznie nie da się tego śledzić, istnieją różne środki, które eksperci stosują, aby oszacować, jak szybko rozwija się technologia .

Pierwszą z nich jest wzrost liczby tranzystorów w mikroprocesorze, który odzwierciedla zdolność przetwarzania danych przez komputery i inne gadżety. Badanie przeprowadzone przez Our World in Data pokazuje, że istnieje około 10 miliardów tranzystorów, które mogłyby zmieścić się w przeciętnym mikroprocesorze wielkości nano, używanym przez większość procesorów graficznych na świecie.

NVIDIA, wiodący producent procesorów graficznych na świecie, dzierży rekord największej liczby tranzystorów w swoim mikroprocesorze H100, który wynosi 80 miliardów. Wyobraź sobie, że jest to liczba miliard razy większa niż maksymalna liczba 10 000 tranzystorów w mikroprocesorach w latach 70-tych. Chcesz nauczyć się, jak przebiegał rozwój technologii i techniki na przestrzeni dziejów? Odwiedź muzeum techniki w Warszawie.

Internet rzeczy i inteligentne urządzenia

Drastyczna poprawa mikroprocesorów utorowała drogę do znacznie szybszych, wydajniejszych i bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, z których korzystamy dzisiaj. Obecnie na świecie istnieje 11 miliardów urządzeń typu Internet-of-things.

Te inteligentne urządzenia umożliwiają interakcję człowiek-komputer, gdzie użytkownik może wprowadzić polecenie, a komputer natychmiast je wykonuje. To ma przełożenie praktycznie na wszystko, czego używamy codziennie, w szczególności smartfony, inteligentne lodówki, inteligentne zamki, kontrolery głosu dla urządzeń domowych, i tym podobne.

Szybki rozwój startupów technologicznych

Startupy technologiczne opracowują nowatorskie wynalazki, które konsekwentnie rzucają wyzwanie naszym ludzkim ograniczeniom. Każdego roku te nowe firmy próbują wprowadzić na rynek coś nowego, czego świat jeszcze nie widział.

Liczba nowych startupów związanych z technologią, które powstały w ciągu roku, wynosi 1,35 miliona i ten sektor często otrzymuje największą uwagę od inwestorów.