4 sztuczki, jak nauczyć się progamowania

W ciągu ostatnich pięciu lat znacznie wzrosła liczba miejsc pracy dla programistów oprogramowania i aplikacji, a według ostatniego raportu Komisji Europejskiej podaż miejsc pracy związanych z cyfryzacją szacuje się w Unii Europejskiej na 900 000.

Znajomość programowania jest niezbędna, jeśli zdecydowałeś się na karierę w tworzeniu oprogramowania lub innych obszarach branży IT. Jednak nauka programowania może nie być tak łatwa, jeśli zmieniasz branżę i musisz zacząć od podstaw. Oto kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci nauczyć się programowania szybciej i lepiej.

1. Poświęć więcej czasu na podstawy języka

Podstawy programowania to podstawowy przedmiot z zakresu inżynierii komputerowej, a w nim poznasz procedurę opracowania odpowiednich kodów do tworzenia języka, poprzez implementację algorytmów i logiki formalnej.

Jednym z najczęstszych błędów jest to, że ludzie starają się jak najszybciej skończyć podstawy języków, aby przejść od bardziej zaawansowanych części. Podczas tego procesu pomijają niektóre rozdziały na początku i poświęcają mniej czasu na podstawy języka. Najlepiej zacząć naukę od prostych języków, w tym artykule poznasz łatwe języki programowania do nauki.

2. Ćwicz myślenie poza schematami

Istnieje wiele opcji nauki programowania online, platformy, intensywne kursy, bootcampy… ale jeśli naprawdę chcesz awansować w swojej karierze, twoje nastawienie jest decydujące. Jak wszystko w życiu, praktyka jest podstawą, a rozpoczęcie pisania wielu linii kodu każdego tygodnia pomoże ci w tym procesie. Praktyka sprawi, że w miarę wykonywania prac związanych z kodowaniem będziesz doskonalić swoją wiedzę.

W przyszłości będziesz pracować z potrzebami klientów, a te są głównie oparte na rzeczywistych sytuacjach. Będziesz musiał zrozumieć ich biznes i znaleźć sposoby na jego ulepszenie. Myślenie strategiczne bardzo pomoże Ci w łatwym zaspokojeniu ich potrzeb.

3. Wyrób sobie nawyki

Mówi się, że wyrobienie nawyków w codziennym życiu zajmuje średnio około 21 dni. Postaraj się wyrobić ten nawyk w ciągu pierwszych kilku tygodni, które są najtrudniejsze dla osoby, która chce zmienić swoją rutynę.

Staraj się więc nadążać za pracą i śledzić swoje postępy. Możesz na przykład prowadzić kalendarz, w którym będziesz zapisywać dni/godziny, które poświęcasz na programowanie. Jeśli zobaczysz te codzienne wpisy, to wizualnie będzie to miało większy wpływ na ciągłość Twojej nauki, a także zwiększy motywację.

4. Znajdź cel

Istnieje wiele osób, które rozpoczynają naukę programowania za pomocą książek i metod teoretycznych i mają tendencję do skupiania się na poznawania coraz większej liczby koncepcji bez faktycznego zastosowania ich w praktyce.

Kolejna wskazówka jest taka, że jeśli chcesz nauczyć się programować nowy język, dobrze jest wyznaczyć sobie mierzalny, krótkoterminowy cel. Nie wystarczy recytować czy zapamiętywać informacje wyuczone w książkach, ale trzeba znaleźć cel, który będzie Cię motywował. Realistyczny harmonogram i praktyka, która doprowadzi Cię do działania i pisania kodu.