Krótka historia Pythona

Popularność tego języka

Python jest obecnie jednym z popularniejszych języków programowania. Młodzi programiści chętnie się go uczą – jest łatwy w nauce, a jego składnia jest zwarta i klarowna. Python daje też duże możliwości. Nie bez znaczenia jest fakt, że ten język programowania rozwijany jest jako projekt Open Source, co przekłada się na jego dostępność. Zarządzany jest przez Python Software Foundation.
Wszystko zaczęło się w 1990 r. Twórcą Pythona jest Guido van Rossum. Język powstał jako następca języka ABC, stworzonego w Centrum Matematyki i Informatyki w Amsterdamie. Oczywiście w rozwój Pythona znaczny wkład mają także inne osoby pracujące wówczas w Centrum Matematyki i Informatyki w Amsterdamie, a obecnie także cała społeczność skupiona wokół Pythona.

Inne popularne języki programowania.

Pochodzenie nazwy

Ciekawe jest pochodzenie nazwy tego języka. Van Rossum szukał czegoś, co brzmiałoby dobrze, a jednocześnie zagadkowo. Padło na słowo Python, które nie ma jednak nic wspólnego z wężem, a pochodzi z tytułu popularnego brytyjskiego serialu komediowego – „Latający Cyrk Monty Pythona”, którego van Rossum jest fanem.
Początkowo język rozwijany był we wspomnianym Centrum Matematyki i Informatyki w Amsterdamie. Po odejściu van Rossuma z tej instytucji rozpoczęto prace nad modyfikacją licencji i ostatecznie wersja 2.1 i późniejsze znalazły się pod skrzydłami niedochodowej organizacji Python Software Foundation. W międzyczasie pojawiła się jeszcze wersja 2.0, wydana przez van Rossuma i współpracowników pod egidą BeOpen, która ostatecznie wraz z wersją 1.6.1 (ostatnia wersja wydana w ramach Centrum Matematyki i Informatyki w Amsterdamie z poprawkami) dały początek wersji 2.1.
Obecnie Python jest niezwykle popularnym i prężnie rozwijającym się językiem programowania, a kolejne jego wersje wciąż są wydawane.